01/05
Dzik jest przodkiem świni domowej. Zwierzęta te żyją zazwyczaj w stadach, zwanych watahami. Samica dzika nazywana jest lochą, samiec odyńcem, a młode to warchlaki. Dziki są wszystkożercami. Spotkać możemy je na terenie całej Polski, choć rzadko na terenach otwartych i górskich. Szczególnie upodobały sobie lasy, ponieważ tam najłatwiej im zdobyć pożywienie. Zdarza się jednak, że dziki żyjące blisko większych ośrodków miejskich tak przyzwyczajają się do ruchu samochodów, ludzi i miejskiego życia, że wychodzą na ulice, taki obrazek często możemy spotkać w Krynicy Morskiej
Jedną z swoistych atrakcji turystycznych Krynicy Morskiej są spacerujące ulicami dziki. Już wjeżdżając do miasta widzimy tablicę informującą o tym, aby nie dokarmiać dzików. Spotkać je można idąc leśną drogą na plażę, ale też w samym centrum miejscowości, kiedy niezrażone spacerują całymi grupami w pobliżu ruchliwej ulicy, za nic mając tłumy ludzi dookoła. Choć wśród turystów taki widok często budzi popłoch, albo nawet przerażenie nie ma się czego bać. Krynickie dziki nikomu nie robią krzywdy, o ile nie zostaną do tego sprowokowane. Jeśli tylko nie będziemy ich zaczepiać, możemy czuć się całkowicie bezpieczni.
Mieszkańcy Krynicy Morskiej są przyzwyczajeni do częstego pojawiania się dzików i dobrze już wiedzą jak z nimi postępować. Dla turystów jest to jednak niecodzienna sytuacja, warto więc wiedzieć co robić, a czego nie robić kiedy staniemy oko w oko z dzikiem:
Prawie każdy turysta, który spędził przynajmniej tydzień w Krynicy Morskiej, choć raz zobaczył dzika. Reakcje na ten dla większości jednak niecodzienny widok są bardzo różne. Od przerażenia, po ekscytację. Nie da się ukryć, że dla wielu jest to jedna z największych atrakcji tej nadmorskiej miejscowości.
Wraz z Kartą KRYNICA MORSKA (www.karta.krynicamorska.com) otrzymujesz dostęp do 9 kart innych nadmorskich miejscowości oraz Karty MAZURY, Karty KARPACZ i Karty SZCZYRK. Dzięki temu możesz cieszyć się zniżkami i promocjami w różnych atrakcyjnych lokalizacjach.